Vzdelávacie a rehabilitačné centrum prokuratúry Slovenskej republiky v Starej Lesnej

 

Stará Lesná sa nachádza na ľavom brehu Studeného potoka 4 km od Veľkej Lomnice a 5 km od Tatranskej Lomnice, na juhovýchodnom úpätí Vysokých Tatier. Západne od obce sa nachádza prírodná rezervácia Poš. Najstaršou zmienkou je listina z roku 1294, v ktorej boli Rakúsy vymenené za časť Starej Lesnej a dostali sa do držby šľachticov z Veľkej Lomnice. Rodine Brezovických (Berzeviczy) patrila prakticky od svojho vzniku až do zrušenia poddanstva. Obyvatelia sa živili pestovaním ľanu, z ktorého vyrábali plátno. Boli aj lovcami kamzíkov.

obrázok - TLD 

V roku 1773 bola známa pod názvom O-Leszna, Alt-Woldorff; Felsöerdöfalva. Prestavaný barokovo-klasicistický kostol Petra a Pavla apoštolov z konca 18. storočia stojí na základoch z 13. storočia. Renesančná zvonica pochádza z rokov okolo 1600 a evanjelický klasicistický kostol bol postavený v roku 1821. Nachádza sa tu aj rímskokatolícka kaplnka sv. Anny, pošta, materská a základná škola. Obec slúži v súčasnosti ako východisko do centrálnej časti TANAP-u. Z obce smerujú značené trasy pre lyžiarov a cykloturistov.

 

Tipy na výlety do okolia

Tatranská Lomnica 5 km - kryté bazény v okolitých hoteloch, fitnes centrum, sauna, dve 9- jamkové golfové ihriská, minigolf, tenis, krytá tenisová hala, koliba - tatranské špeciality, múzeum TANAP-u, botanická záhrada, vysutá kabínková lanovka na Lomnický štít (hvezdáreň) s medzi stanicou na Skalnatom plese.

Starý Smokovec 6 km - najstaršia tatranská turisticko-rekreačná osada, dôležité východisko do centrálnej časti Vysokých Tatier, pozemná lanovka na Hrebienok, centrum Vysokých Tatier.

Hrebienok 7 km - východzí bod turistických chodníkov, Bilíkova chata, Téryho chata, Zbojnícka chata, Slavkovský štít, Sliezsky dom, vodopády Studeného potoka.

Kežmarok 11 km - mestský hrad, múzeum meštianskej bytovej architektúry, červený evanjelický kostol s kaplnkou Imricha Thökölyho, drevený artikulárny kostol, najväčšia školská knižnica v strednej Európe.

Poprad 14 km - centrum podtatranskej oblasti, nákupné centrá, Aqua City - termálne kúpalisko, tobogany, vitálny svet, plavecké bazény. Galérie a múzeum.

Vrbov 16 km - termálne kúpalisko s množstvom atrakcií, tobogan.

Štrbské pleso 23 km - najvyššie položené stredisko vo Vysokých Tatrách, východisko viacerých vysokohorských túr (Kôprovský štít, Popradské pleso, Symbolický cintorín, výstup na Rysy).

 

 

VaRC prokuratúry St. Lesná

VaRC prokuratúry St. Lesná

VaRC prokuratúry Stará Lesná VaRC prokuratúry Stará Lesná
VaRC prokuratúry St. Lesná VaRC prokuratúry St. Lesná
VaRC prokuratúry Stará Lesná VaRC prokuratúry Stará Lesná