Prehľad:
Seminár umožní odborníkom z praxe lepšie pochopiť fenomén antisemitizmu a jeho pôvod. Zameriava sa na to, ako rozpoznať rôzne formy antisemitizmu v rôznych kontextoch, ako sú online priestory, verejný diskurz a medziľudské interakcie. Okrem toho kladie dôraz na to, ako definovať, rozpoznať a vyšetrovať trestné činy motivované z nenávisti, ako aj na to, ako rozlišovať medzi antisemitizmom a trestnými činmi z nenávisti. Odborníci z praxe získajú aktuálne informácie o základných právach obetí trestných činov z nenávisti a budú môcť tieto poznatky aplikovať v každodennej justičnej praxi, ako aj aplikovať znalosti príslušných medzinárodných a národných zákonov, dohovorov a nariadení o trestných činoch z nenávisti a antisemitizme, hodnotiť ich účinnosť a obmedzenia. Cieľom školenia je v konečnom dôsledku poskytnúť klasifikáciu dilem spojených s riešením nenávistných prejavov, najmä vyváženie slobody prejavu s potrebou predchádzať trestným činom z nenávisti a bojovať proti nim a rešpektovať ľudské práva.
Učebné ciele:
- Preskúmajte právne problémy, ktorým čelia odborníci z praxe pri riešení antisemitizmu a trestných činov z nenávisti
- Poskytnúť účastníkom komplexné pochopenie antisemitizmu, trestných činov z nenávisti a ich dopadov, ako aj poskytnúť im praktické nástroje na riešenie a prevenciu týchto problémov v rôznych prostrediach.
- Rozvíjať zvýšené povedomie a citlivosť na motívy trestných činov z nenávisti a na diskriminačné správanie, ako aj na kľúčovú úlohu súdnictva pri ochrane procesných práv obetí trestných činov z nenávisti.
- Poskytnúť platformu pre spoluprácu a výmenu informácií a osvedčených postupov medzi odborníkmi z praxe
- Zvýšiť povedomie o ochrane práv obetí trestných činov z nenávisti.
- Poskytnúť účastníkom prehľad o súčasnej jurisdikcii Európskeho súdu pre ľudské práva týkajúcej sa práv obetí trestných činov motivovaných nenávisťou
Oblasť práva: ochrana ľudských práv
Jazyk podujatia: angličtina
Cieľová skupina: sudcovia, prokurátori
Počet účastníkov: 1 (1 náhradník)
Aktivita je hradená z prostriedkov EJTN podľa finančných podmienok dostupných na https://ejtn.eu/wp-content/uploads/2023/02/EJTN-Corporate-Financial-Policy-2023-2.pdf.
Podmienkou účasti je súhlas priameho nadriadeného, ktorý je potrebné zaslať na mail dominika.zavadova@justice.sk.
Zároveň pripomíname povinnosť každého účastníka zahraničného seminára nahrať do 15 dní od návratu z podujatia správu zo zahraničnej cesty. Správa zo zahraničnej cesty pre účely JA SR môže byť rovnaká, akú odovzdávate vo svojej inštitúcii. V zásade by mala obsahovať dátum, miesto, čas konania akcie, organizáciu, obsah podujatia, finančné podmienky a odborný prínos pre Vašu prax, rozsah min. 1 normostrany. Ďalšie odborné spracovanie obsahu seminára uvedené v tejto správe môže byť použité s cieľom skvalitniť obsah vzdelávania v našej inštitúcii. Nahratie dokumentu do osobných súborov: Vľavo dole pod Vašim menom kliknite na "Môj účet", následne vpravo hore kliknite na "Osobné súbory" a následne vľavo dole na "Vybrať súbor". Nahratie prebieha podobne ako pri prílohe emailu. Správa sa nahrá do systému, kde je viditeľná pre Vás a zamestnancov akadémie.